Breeder’s Cup attracts 117 pre-entries

Oct 25, 2005 6:37 AM

A total of 117 horses last week were pre-entered for the 22nd running of the Breeders’ Cup World Thoroughbred Championships, scheduled for Saturday at Belmont Park.

Horse racing’s "World Series" features eight championship races with a revamped lineup for 2005. The eight-race program at Belmont Park will feature a revamped line-up in 2005, beginning with the Juvenile Fillies (G1) and Juvenile (G1), respectively. The Filly & Mare Turf (G1) kicks off the Ultra Pick 6 and is followed by the Sprint (G1), Mile (G1), Distaff (G1), Turf (G1) and $4 million Classic (G1).

At least 14, the maximum allowed starters in Breeders’ Cup races, have been pre-entered for each event.

 

CLASSIC

HORSE TRAINER

A BIT O’GOLD Catherine Day-Phillips

BORREGO Beau Greely

CHOCTAW NATION Jeff Mullins

FLOWER ALLEY Todd Pletcher

JACK SULLIVAN Gerard Butler

ORATORIO (Ire) Aidan O’Brien

PERFECT DRIFT Murray Johnson

ROCK HARD TEN Richard Mandella

SAINT LIAM Richard Dutrow Jr.

*SIR SHACKLETON Nick Zito

*STARCRAFT (NZ) Luca Cumani

SUAVE Paul McGee

SUN KING Nick Zito

SUPER FROLIC Vladimir Cerin

Also-eligibles (listed in order of preference)

LORD OF THE GAME Thomas Tomillo

A.P. ARROW D. Wayne Lukas

*SIR SHACKLETON has second preference in the Mile

*STARCRAFT has first preference in the Mile

 

TURF

HORSE TRAINER

ACE (Ire) Aidan O’Brien

ALKAASED Luca Cumani

AZAMOUR (Ire) John Oxx

BAGO (Fr) Jonathan Pease

BETTER TALK NOW Graham Motion

ENGLISH CHANNEL Todd Pletcher

FOURTY NINERS SON Neil Drysdale

GUN SALUTE Bill Mott

*LAURA’S LUCKY BOY Richard Mandella

LEPRECHAUN KID Mike Mitchell

SHAKESPEARE Bill Mott

SHIROCCO (Ger) Andre Fabre

SILVERFOOT Dallas Stewart

Also-eligible

SHAKE THE BANK Graham Motion

*LAURA’S LUCKY BOY has second preference in the Mile

 

DISTAFF

HORSE TRAINER

ASHADO Todd Pletcher

CAPESIDE LADY Todd Pletcher

HAPPY TICKET Andy Leggio

HEALTHY ADDICTION John Sadler

HOLLYWOOD STORY John Shirreffs

IN THE GOLD Nick Zito

ISLAND FASHION Marcelo Polanco

NOTHING BUT FUN Michael Hushion

PAMPERED PRINCESS Martin Wolfson

PLEASANT HOME Claude "Shug" McGaughey

SOCIETY SELECTION Allen Jerkens

STELLAR JAYNE Saeed bin Suroor

SWEET SYMPHONY Bill Mott

YOLANDA B. TOO Richard Violette Jr.

 

MILE

HORSE TRAINER

AD VALOREM Aidan O’Brien

ARTIE SCHILLER James Jerkens

FUNFAIR (GB) Graham Motion

GORELLA (Fr) Patrick Biancone

HOST (Chi) Todd Pletcher

LEROIDESANIMAUX (Brz) Bobby Frankel

LIMEHOUSE Todd Pletcher

MAJORS CAST (Ire) Jeremy Noseda

SAND SPRINGS Bill Mott

SINGLETARY Don Chatlos

*STARCRAFT (NZ) Luca Cumani

THREE VALLEYS Bobby Frankel

VALIXIR (Ire) Andre Fabre

WHIPPER Robert Collet

Also-eligibles (listed in order of preference)

*LAURA’S LUCKY BOY Richard Mandella

*SIR SHACKLETON Nick Zito

*STARCRAFT has second preference in the Classic

*LAURA’S LUCKY BOY has first preference in the Turf

*SIR SHACKLETON has first preference in the Classic

 

SPRINT

HORSE TRAINER

ATTILA’S STORM Richard Schosberg

BATTLE WON Charles Simon

ELUSIVE JAZZ Bobby Barnett

GYGISTAR Mark Hennig

IMPERIALISM Kristin Mulhall

LIFESTYLE Wesley Ward

LION TAMER Todd Pletcher

LOST IN THE FOG Greg Gilchrist

POMEROY Patrick Biancone

ROMAN RULER Bob Baffert

SILVER TRAIN Richard Dutrow Jr.

TASTE OF PARADISE Gary Mandella

WILDCAT HEIR Ben Perkins Jr.

 

FILLY & MARE TURF

HORSE TRAINER

ANGARA (GB) Patrick Biancone

FAVOURABLE TERMS (GB)Sir Michael Stoute

FILM MAKER Graham Motion

FLIP FLOP (Fr) Ben Cecil

INTERCONTINENTAL (GB) Bobby Frankel

KAREN’S CAPER John Gosden

LUAS LINE (Ire) David Wachman

MEGAHERTZ (GB) Bobby Frankel

MONA LISA (GB) Aidan O’Brien

OUIJA BOARD (GB) Edward Dunlop

RISKAVERSE Patrick Kelly

SUNDROP (Jpn) Saeed bin Suroor

WEND Bill Mott

WONDER AGAIN James Toner

 

JUVENILE

HORSE TRAINER

BROTHER DEREK Dan Hendricks

DAWN OF WAR Dale Romans

DR. PLEASURE John Ward Jr.

FIRST SAMURAI Frank Brothers

HENNY HUGHES Kiaran McLaughlin

IVAN DENISOVICH (Ire) Aidan O’Brien

LEO (GB) John Gosden

JEALOUS PROFIT Doug O’Neill

PRIVATE VOW Steve Asmussen

SET ALIGHT Christiane Head-Maarek

SORCERER’S STONE Patrick Byrne

STEVIE WONDERBOY Doug O’Neill

STREAM CAT Patrick Biancone

SUPERFLY Nick Zito

Also-eligibles (listed in order of preference)

BEAR CHARACTER Dale Greenwood

DIABOLICAL Steve Klesaris

 

JUVENILE FILLIES

HORSE TRAINER

ADIEU Todd Pletcher

ALONG THE SEA Ralph Ziadie

DIAMOND OMI Bob Baffert

EX CAELIS D. Wayne Lukas

FOLKLORE D. Wayne Lukas

KEENELAND KAT Kelly Breen

KNIGHTS TEMPLAR Daniel Vella

MISS NORMAN Salvador Gonzalez

ORIGINAL SPIN Anthony Mitchell

SENSATION Stanley Hough

SHE SAYS IT BEST Vickie Foley

WILD FIT Jeff Mullins